Sadzenie i utrzymywanie roślin doniczkowych w domu
Rośliny doniczkowe są fantastycznym dodatkiem do każdego domu i mieszkania. Istnieje wiele gatunków roślin, które możemy bez najmniejszego problemu uprawiać i pielęgnować w naszych czterech ścianach. Zanim zdecydujemy się na zakup roślinki, powinniśmy przejrzeć najpopularniejsze gatunki. W przypadku roślin uprawianych w doniczce mamy dość dużą dowolność. Na naszym parapecie jesteśmy w stanie wyhodować nawet najbardziej egzotyczne kwiaty, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich wymagań dotyczących uprawy i pielęgnacji danej rośliny. Istnieje wiele różnych gatunków roślin, które nadają się do domowego zacisza. Warto zauważyć, że doniczki z pięknymi i bardzo dobrze wypielęgnowanymi kwiatkami świetnie prezentują się w każdym domu.
Obecność roślinek działa także odstresowująco i znacząco wpływa na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu, w którym rośliny są na co dzień. Jednym z rodzajów roślin doniczkowych, są rośliny kwitnące. Nie powinno się ich ustawiać na bezpośrednie działanie słońca, gdyż mogą nie znieść ciągłego nasłonecznienia. Najlepiej pozostawić je w chłodnym miejscu, które dodatkowo nie będzie narażone na przeciągi. Ten rodzaj kwiatów wymaga dokładnej pielęgnacji w postaci częstego nawożenia i podlewania. Gatunki z tej kategorii to m.in.
begonia, hiacynt i hibiskus. Bardzo popularne w mieszkaniach są również paprocie. Ustawia się je najczęściej w mocno zaciemnionych miejscach, czyli takich, gdzie innym roślinom brak światła słonecznego. W przypadku paproci również musimy zatroszczyć się o stały dostęp do wody, gdyż roślinka bardzo szybko wyparowuje wodę przez swoje drobne listki. Najpopularniejszymi paprociami domowymi są m.in. łosie rogi, asplenium i adiantum.
Rośliny z ozdobnymi liśćmi są bardzo podatne na działanie promieni słonecznych, które mogą poważnie uszkodzić liście roślinki. Podobnie, jak w przypadku paproci, powinniśmy trzymać je z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Tak jak poprzednik, lubują się one w zaciemnionych miejscach oraz wymagają dużo wilgotności. Nie wolno także zapominać o regularnym spryskiwaniu liści, które muszą być nawilżane regularnie. Do tego rodzaju zaliczają się wężownica lub alokacja i aglaonema. Ciekawym widokiem jest ustawienie roślin ananasowatych w doniczce na parapecie. Idealna dla nich jest temperatura pokojowa, ale nie możemy przesadzać z wodą, gdyż jej nadmiar bardzo szybko doprowadzi do gnicia ananasowatych.
Trzeba zadbać o utrzymanie względnie wysokiej temperatury, ponieważ zimno również zabija te rośliny. Najpopularniejszy z tej rodziny jest naturalnie ananas, ale można zdecydować się także na oplątwe lub guzmanię. Dla najmniej wymagających pozostają nieśmiertelne kaktusy, których pielęgnacja należy do jednych z najprostszych zadań w domu: najlepiej w ogóle ich nie dotykać. Dosłownie! Ale całkiem poważnie: lepiej jest doprowadzić do przesuszenia rośliny, niż do jej zalania. Nadmiar wody może sprawić, że zacznie ona powoli obumierać. Kaktusy, tak jak i inne sukulenty, mogą gromadzić wodę w swoich liściach, dlatego nie mają problemu z wysokimi temperaturami i brakiem podlewania. Można śmiało założyć, że jest to najlepsza opcja dla leniwych właścicieli.
www.idealnypracodawca.pl
Polecane artykuły
Truskawki
Truskawki to słodkie, czerwone owoce, które uwielbiają niemal wszyscy. By móc cieszyć się ich niezwykłym smakiem, warto zadbać o to, by mieć je w swoim przydomowym ogródku. Polecamy jeść owoce każdego dnia w pracy, warto zainteresować się ofertą owoce dla firm kraków. Jednak gdzie i kiedy zasadzić
Gaz na ulicach
Kazik Staszewski w jednym ze swoich utworów śpiewał kiedyś, że widział na ulicy gaz. Raczej nie chodziło mu jednak w tekście o samochody, które napędzane są nie benzyną, a gazem. Obecnie po naszych drogach jeździ wiele tego typu maszyn, z czego powinniśmy się właściwie cieszyć. Dlaczego „gaz na